czwartek, 7 marca 2013

List otwarty do Jurka O.Panie Jurku, jedyny, któremu ufam ja,  jako jednostka społeczna. Ufam na tyle, że co roku wielokrotnie udzielam się finansowo na rzecz WOŚP.
Mam prośbę – Niech Pan nie mówi, że  ogromna większość lekarzy poświęca się swojej pracy i leczy obywateli, bo to nie jest prawda! Wiem, wiemy, że chce Pan być dyplomatyczny, ale chyba nie tędy droga…
Nikt, ale to absolutnie nikt w moim środowisku (krewni i znajomi królika) nie zgadza się z takim stwierdzeniem. Ogromna większość lekarzy ma pacjentów w bardzo głębokim poważaniu. To ci poświęcający się ( bo tacy są, fakt!) stanowią chlubne wyjątki, które potwierdzają żałosną i bolesną regułę: Pacjent jest dla służby zdrowia. Kropka.

Każdy, kto miał nieszczęście się z tą „służbą zdrowia” zetknąć, o tym wie.  I każdy zna przypadki kończące się tragicznie dla szukających pomocy w tej „służbie”. Ja, Panie Jurku, mogłabym napisać książkę na ten temat. I nie byłaby to książka do śmiechu…
Miałaby tytuł: „Trupów nie przyjmujemy”
Trup żył jeszcze 8 lat. Przyjął go jeden z tych lekarzy-wyjątków, w innym szpitalu. Choć nie musiał, bo szpital był nie z tego rejonu.
I jeszcze byłoby tam o wyrzucaniu pacjenta w środku nocy z izby przyjęć na bruk. Pacjenta chorego na raka, z gorączką 40 st.C i z zawałem. Bez dokumentów wyrzuceniu, bo pacjenta przywiozło pogotowie. Pogotowie, które nawiasem mówiąc prawidłowo rozpoznało zawał, a którego pani doktor na SOR się nie dopatrzyła. Pacjentowi pomocy udzielił dozorca, gdy zemdlał pod szpitalnym murem.
Byłoby też o cudownej pani Doktor i pielęgniarkach, które  na oddziale paliatywnym z prawdziwą miłością bliźniego opiekowały się umierającymi, nieprzytomnymi pacjentami.  Ale to byłby jedyny, pozytywny i niosący nadzieję, fragment książki.
Resztę stanowiłaby opowieść o piekle na ziemi, przez które muszą przejść ludzie chorzy. W naszym pięknym, nadwiślańskim kraju. Z którego tak bardzo byśmy chcieli być dumni, ale nie mamy powodów. Do dumy.

Brak komentarzy: